Kalan Bitcoinlerin kazılması 120 yıl sürecek

Amiral gemisi kripto para Bitcoin, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Gün içinde 17,850,000. BTC ile beraber tüm Bitcoin’lerin yüzde 85’i çıkarılmış oldu.

Bitcoin‘in dolaşımdaki arzı bugün itibariyle toplam arzının %85’ine ulaştı. Başka bir ifade ile tüm Bitcoin’lerin yüzde 85’i çıkarıldı. Kalan 3.15 milyon BTC’nin hepsinin çıkarılmasının ise 120 yıl süreceği tahmin ediliyor.

3.15 milyon BTC ve 120 yıl

Blockchain.com’dan alınan verilere göre, bugün Bitcoin’in 17,850,000. birimi çıkarıldı ve çıkarılmaya da devam ediyor.

Bitcoin’de madencilere verilen BTC blok ödüllerinin zaman içinde azalması nedeniyle, kalan arzın hepsinin çıkarılması 2140 yılını bulacak. Bitcoin’in toplam sabit arzı ise, 21 milyon.

Dolaşımdaki Bitcoin’ler, kaynak: Blockchain.com

Bu %85’lik oran, Bitcoin için önemli bir kilometre taşı olarak görülebilir. Geriye yalnızca %15’lik kısmın kalması, en büyük kripto parada kıtlığın başlıyor olduğunu gösteriyor.

Mevcut Bitcoin arzı, maksimum 17 milyon 850 bin insanın 1 Bitcoin’e sahip olabileceği manasına geliyor. Bununla birlikte, şu anda mevcut olan BTC’lerin ciddi bir kısmı dolaşımda değil ve hiçbir zaman da olmayacak, çünkü sahipleri, özel anahtarlara erişimlerini kaybettiler.

Blockchain araştırma şirketi Chainalysis’in tahminlerine göre, kayıp Bitcoin’lerin yaklaşık sayısı 4 milyon ve bu da toplam arzın %20’sine denk geliyor.

Bitcoin madenciliği rekabeti kızışıyor

Öte yandan Mayıs 2020’deki yarılanmayla birlikte madencilere verilen blok ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek ve yine çoğu analiste göre, bu yarılanma Bitcoin’in fiyatında katalizör etkisi yapacak.

Bir kripto para analisti, geçtiğimiz ay madencilerin desteği sayesinde Bitcoin’in bir daha 6,500$’ın altını görmeyeceğini öne sürmüş ve yarılanmaya yaklaşırken madencilerin Bitcoin fiyatı üzerindeki etkilerinin artacağını söylemişti.

Esasen madenciler arasındaki rekabet, Bitcoin’in yükseliş eğilimine girdiği 2019 yılından itibaren zaten şiddetliydi. Ağın hash oranın ve madenciliğin yeni rekorlar kırmaya devam etmesiyle de Bitcoin kullanıcılar için hiç olmadığı kadar güvenli bir hâle geldi.

Dolaşımdaki Bitcoin arzı şu anda tam olarak 17,850,700.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir