Litecoin’de neler olacak?

Litecoin’de blok ödülü yarılanmasına artık dakikalar kaldı. 4 yıldır beklenen bu olayla birlikte Litecoin’de neler olacak?

Litecoin’de 4 yıldır beklenen blok ödülü yarılanması bugün gerçekleşecek. Sayaca göre, yarılanmaya 1 saatten daha az bir zaman kaldı.

Bitcoin’de olduğu gibi Litecoin’de de ağın güvenliğini ve işlemlerin doğrulanmasını sağlayan madenciler, blok başına belirli ödüller alıyorlar. Blok süresi 10 dakika olan Bitcoin’de bu şu anda 12.5 BTC iken 2.5 dakikalık blok süresine sahip Litecoin’de 25 LTC’ydi. Dakikalar sonra gerçekleşecek yarılanmayla beraber Litecoin’de blok ödülleri, 12.5 LTC’ye gerileyecek.

Kısa vadede Litecoin’de blokların yavaşlaması ve kârlılık nedeniyle bazı madencilerin cihazlarını kapatması bekleniyor. Bu bizzat Litecoin’in kurucusu Charlie Lee tarafından dile getirilmişti. Lee, “Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığında bazı madenciler kâr edemeyecek ve cihazlarını kapatacaklar. Eğer, büyük bir yüzde bunu yaparsa bloklar kısa süreliğine yavaşlayacak ancak daha sonra zorluğun yeniden ayarlanmasıyla her şey yoluna girecek.” demişti.

Uzun vadede ise arzın azalmasının fiyata pozitif yansıyacağı ve Litecoin’in fiyatını yeni yükseklere taşıyacağı düşünülüyor.

Peki, Litecoin için yarılanma olayı fiyatlandı mı? eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan’in buna cevabı “evet.” Greenspan, yarılanmaların genellikle gerçekleşmeden önce fiyatlandığını söylüyor. Analist, “Burada da durum böyle görünüyor. Litecoin, bu yılki ralli sırasında piyasanın geri kalanından daha iyi bir performans gösterdi ve bazıları yarılanmayı, bu yılın ilk yarısındaki yukarı yönlü ivmenin ana nedeni olarak görüyor. Fiyatın kısa vadede olaya nasıl tepki vereceğini söylemek zor. Uzun vadede arzın azalması bir aksilik olmazsa daha yüksek fiyatları destekleyecektir.” yorumunu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir