Dünyanın İlk XRP ETP’si Mi Geliyor?

SIX Borsası önümüzdeki iki ay içerisinde XRP ETP’si piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İsviçre’nin temel menkul kıymet borsası olan SIX, yakın zamanda yaptığı bir duyuruda başka bir kripto para tabanlı ETP piyasaya sürebileceğini açıkladı ve bunun direkt olarak toplam piyasa hacmine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP‘nin fiyatını izleyeceğini vurguladı.

Şimdiden birkaç kripto para ETP’si piyasaya sürmüş olan İsviçre tabanlı Amun AG’nin kurucu ortağı ve CEO’su Hany Rashwan konu hakkında yaptığı röportajda firmanın SIX menkul kıymet borsasından XRP bağlantılı ETP piyasaya sürmek için onay aldığını ve bunun AXRP olarak adlandırılacağını belirtti.

”Dünyanın ilk XRP ETP’sini önümüzdeki iki ay içerisinde piyasaya sürmeyi umduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar ve EOS Yolda!

Rashwan açıklamasının devamında Amun’un XRP ETP’sinin yanı sıra, Bitcoin Cash, Litecoin, Stellar Lumens ve EOS için de çalışmalarda bulunduğunu açıkladı. Söz konusu kripto paralara bağlı ETP’lerin piyasaya çıkış tarihi tam olarak belli olmasa da, firma kendi planlarına göre bütün bu kripto para ETP’lerini SIX borsası üzerinde yılın sonuna kadar piyasaya çıkarmayı düşünmekte.

Bilindiği üzre SIX menkul kıymet borsası geçtiğimiz Kasım ayında birden fazla kripto para fiyatına endeksli dünyanın ilk ETP’sini listelemişti. Ürün yine Amun tarafından oluşturulmuş ve ”HODL” adı altında kurumsal ile bireysel yatırımcılara sunulmuştu.

Kripto para yatırımcılarının birçoğu bir Bitcoin ETF’si beklerken, bu ürünün İsviçre’den gelmesi aslında tam olarak istenen etkiyi yaratamıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de ABD içerisindeki menkul kıymet borsalarının ulaştığı kişi ve hacim miktarı.

Ancak yine de geleneksel menkul kıymet borsalarında kripto para endeksli ürünlerin ve ETP’lerin çoğalması, kripto para dünyası için oldukça olumlu bir gelişme sayılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir