Etherium’da ciddi risk!

Decrypt’in hafta başında konuyla ilgili bulgularını bir Medium gönderisinde yayınlayan kripto finans şirketi Amber Group’un araştırmacılarından aktardığına göre; Ethereum ağı patlamaya hazır ve 4 Eylül itibariyle ağın yüzde 97,16’sı tükenmiş durumda.

Bunun nedeni bulmak hiç zor değil. Bilindiği üzere son dönemde kullanıcılar kredi hizmetlerinden yararlanmak için merkeziyetsiz finans protokollerine 9 milyar dolardan fazla para koydu. Ancak 2020’deki bu DeFi patlamasının ve para akışıyla beraber Ethereum ağındaki aktivitenin beklenen bazı sonuçları olacak gibi gözüküyor.

Bilindiği üzere, tüm Ethereum protokolleri, akıllı sözleşme işlemleri için ödeme yapan yakıtın adı olan “gas” tarafından destekleniyor. Bu da Ethereum blok zinciri ağının yerel para birimi olan ETH ile ödeniyor.

Ethereum ağında gas fee’ler aşırı derecede yüksek

Ethereum blok gezgini Etherscan’a göre, gas fee’leri artık gülünç derecede yüksek duruma geldi ve işleminizin 30 saniye içinde yapılması neredeyse yaklaşık 5 dolara mâl oluyor.

Ve Amber Group. “bu ücretlerin daha da yukarı gitmesinin bir yolu var” yorumunu yapıyor. Araştırma grubu konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

“Bunu yapmanın bir yolu, blok alanı için token’laştırılmış bir kira ödemesi sağlayan ve özel bir token olan Gas’ları biriktirmek olabilir. Onlar Ethereum’daki depolama iade mekanizmasından yararlanıyorlar. Yeni gas token’larını bastığınızda kontrat depolama alanına verileri kaydediyorsunuz ve onları harcadığınızda da token’ları yakıyorsunuz. Dolayısıyla da daha önceden depolama alanına kaydettiğiniz elementleri bırakmış oluyorsunuz”

Birisi çok fazla gas token’ı satın alırsa, bu blokzincirde daha fazla yer israfına neden olabilir ve gas’ı o kadar kıt hale getirir ki fiyat sürekli olarak yükselir:

“Fiyatlar yükseldikçe, gas token’ları için talep artar. Bu fiyatları daha da yükseğe çeker. Daha sonra gas token’ı basılır. Bu da daha fazla blok alanı harcanmasına sebep olur. Blok alanı harcanması da fiyatları yükseltir ve döngü devam eder.”

Bu durumun sonunda Ethereum kullanılamaz hale geleceğinden ETH fiyatı düşecektir. Tabii ki bunu tahmin eden ve ETH short’layan biri de olursa çok iyi para kazanacağı da aşikâr.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir