Bitcoin Cash Hard Fork Manipülasyonu Davası

6 Kasım tarihinde yapılan bir basın açıklamasına göre, Florida tabanlı United American Corp (UnitedCorp), Bitmain, Bitcoin.com, Roger Ver ve Kraken kripto para borsasına karşı dava açtı. UnitedCorp’un iddiasına göre, yukarıdaki firma ve kişiler Bitcoin Cash ağını kontrol edebilmek için planlanmış bir eylemde bulundu.

1992 yılında kurulan UnitedCorp, temel olarak iletişim ve bilgi teknolojileri üzerine odaklı bir gelişim ve yönetim firması olarak hizmet vermekte. Şirket özellikle telekomünikasyon, sosyal medya ve blockchain üzerine patent alarak portföy oluşturuyor. Firma bunun yanı sıra zirai uygulamalar için ısı sağlayan BlockchainDomes isimli platformların da işletmecisi konumunda.

Dava ilk olarak Florida Güney Bölge Mahkemesinde açıldı ve sanıkların beraber bir şekilde BCH ağını kendi faydaları için, UnitedCorp ile diğer BCH topluluk üyelerinin zararına rağmen manipüle etmeye çalıştıkları iddiasını öne sürmekte. UnitedCorp sanıkların yaptığı eylemin ”Bitcoin’in ilk piyasaya çıkmasından beri sahip olduğu ilgili standartları ve protokolleri” ihlal ederek eylemlerini gerçekleştirdiğini öne sürmekte.

Bilindiği üzre 15 Kasım tarihinde hard fork yaşayan Bitcoin Cash ağı, topluluğu Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV olarak ikiye bölmüştü. Davacı, Bitcoin Cash ABC ekibinin ”kiralık hash gücü” ile ağın kontrolünü ele geçirdiğini düşünmekte. Bu da demokratik kurallara aykırı bir şekilde Bitcoin Cash ABC’nin öne geçmesini sağlamış.

UnitedCorp söz konusu iddianın yanı sıra, 20 Kasım tarihinde Bitcoin Cash ABC’nin geliştirme ekibinin blockchain ağı içerisine ”zehirli hap” koyduğunu da iddia etmekte. ”Deep Reorg Prevention” isimli olayı vurgulayan UnitedCorp, ekibin bu şekilde gelecekteki ağ güncellemelerinde kontrolü ele geçirebilmelerini sağlayacağını da vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir