Petro, Kasım’da 6 büyük borsada listelenecek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Petro’nun 5 Kasım’da halka açık satışına başlanacağını ve ayrıca altı büyük borsada listeleneceğini açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ulusal televizyonda ülkenin resmi kripto parası Petro’nun resmi lansman tarihini duyurdu.

Maduro, yaptığı konuşma sırasında Petro’nun resmi web sitesinin çoktan yayına girdiğini, resmi Petro cüzdanının ise Google Play’de mevcut olduğunu söyledi. Bununla birlikte halka açık satışın 5 Kasım’da başlayacağını ifade etti.

Maduro ayrıca Petro’nun altı büyük kripto para borsasında listeleneceğini vurguladı. Venezuela Devlet Başkanı, ülke içinde ve dışında yapılan tüm petrol alımlarının artık Petro ile ödenmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Bu şart ayrıca uçak yakıtları da Petro ile satılacağı için ülkenin havalimanlarını kullanan uluslararası havayolları için de geçerli.

Maduro, son konuşmasında Petro’nun petrol ile desteklendiğini tekrarladı. Dahası, Petro’nun yeni White Paper’ı dijital paranın yüzde 50 oranında petrol, yüzde 20 oranında altın, yüzde 20 oranında demir ve yüzde 10 oranında elmas varlıkları tarafından desteklendiğini belirtiyor.

Venezuela Devlet Başkanı, yakın zamanlarda Petro hakkında çok sayıda açıklama yaptı. Maduro, ilk olarak dijital paranın Ağustos ayında dolaşımında olacağını söylemişti. Daha sonra Petro’nun bir hesap birimi olarak bankalar tarafından kabul edilmesini emretmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir