Kriptoda ralliyi destekleyen ETF başvurusu

ABD’nin menkul kıymetler düzenleyici kuruluşu Securities and Exchange Commission’a (SEC) Çarşamba günü yapılan açıklamada, ARKA işlem kodlu ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF’sinin emtia piyasalarında işlem gören Bitcoin vadelilerine yatırım yapmayı planladığı duyuruldu.

ETF’lerin beyaz etiketli ihraçcılarından Alpha Architect SEC’e açıklamayı gönderirken, İsviçre merkezli 21Shares AG’nin iştiraki 21Shares US LLC yardımcı danışman olarak kaydedildi. Ark Investment Management, yardımcı danışman için pazarlama desteği sağlama konusunda anlaşmaya vardı.

ETF ihraç eden kuruluşlar, SEC Başkanı Gary Gensler’in daha fazla yatırımcı koruması sağlayan 1940 tarihli Yatırım Şirketi Yasası kapsamında sunulan ETF’lerin onaylanmasına daha açık olacağını söylemesinin ardından, Bitcoin vadeli kontratlarını içeren fonlar için başvurularını hızlandırdı. Bloomberg Intelligence’a göre, bu ayın başında, dokuz Bitcoin vadeli kontrat ETF başvurusu ABD’li regülatörler tarafından değerlendirmeye alındı.

Haziran ayında kamuoyuna yapılan açıklamaya göre, Wood daha önce şirketinin ismini, S&P Bitcoin Endeksi tarafından ölçülen dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in performansını izleyecek ARKA kodlu ARK 21Shares Bitcoin ETF’ye verdi.

Ancak bir Bitcoin ETF’si oluşturmak için 2013 yılında atılan ilk adımdan bu yana, SEC, dolandırıcılık ve manipülasyon endişelerini işaret ederek, fiziki olarak kripto para içeren fonlara izin vermeyi reddetti. Öte yandan, Bitcoin vadelileri, Chicago Mercantile Exchange tarafından yönetilmesinden ve yatırımcıların işlem yapabilmek için nakit marj ödemesi yapmalarından dolayı daha uygun olarak niteleniyor. Örneğin, CME Micro Bitcoin vadelilerine yatırım yapmak isteyenlerin, bu kontratın temsil ettiği miktarın en az yüzde 35’i kadar marj ödemesi yapması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir