Facebook’un kripto parasına dev destekçiler

Visa, Mastercard, PayPal ve Uber dahil birçok önemli şirketin Facebook’un kripto parasına 10’ar milyon dolar yatıracağı bildirildi.

Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre, dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Visa, Mastercard, PayPal ve Uber, Facebook’un yeni kripto parasının destekçileri olacak.

Haberde, sosyal medya devinin bir yıldan uzun bir süredir geliştirdiği ve adının GlobalCoin olduğu iddia edilen kripto parası için bir düzineden daha fazla destekçi ile anlaşma sağladığı bildirildi. Her bir yeni destekçi, kripto paranın yönetim konsorsiyumunun bir parçası olarak projeye yaklaşık 10 milyon dolar yatıracak. Facebook bu yolla, GlobalCoin’in tamamen merkezi olmasının da önüne geçmiş olacak.

Projenin bir parçası olan diğer şirketler arasında ise finansal teknoloji şirketi Stripe, seyahat rezervasyon sitesi Booking.com ve Arjantin merkezli e-ticaret sitesi MercadoLibre’nin bulunduğu kaydediliyor.

Facebook’un kripto parasının itibari para sebetine bağlanacak sabit fiyatlı bir kripto para olacağı öngörülüyor. Şirketin bu kripto parayı WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’a da entegre edeceği söyleniyor.

Kripto paranın 18 Haziran’da resmi olarak açıklanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir