Elon Musk, dava ediliyor

Bitcoin piyasası ile ilgili tweetleriyle çok yakından takip edilen Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter paylaşımlarından ötürü bir yatırımcı tarafından dava edildi.

Son dakika olarak geçilen habere göre, SEC ile yapılan Twitter kullanımına dair anlaşmaya rağmen Musk’ın “dengesiz” tweet’ler paylaşmaya devam ederek şirketi milyarlarca dolarlık potansiyel yükümlülük ve piyasa kaybına maruz bıraktığı iddia edildi.

Davacı, aynı zamanda Tesla yönetim kurulunu da suçluyor. Yönetim kuruluna dönük suçlamada, SEC ile 2018 yılında varılan anlaşmanın defalarca ihlâl edilmesine karşın Musk’ın Twitter paylaşımlarının hâlâ kontrol altında tutulamadığı ifade ediliyor.

SEC ile varılan anlaşma gereği, Elon Musk ve Tesla ayrı ayrı 20 milyon dolar para cezasına çarptırılmış, Musk’ın Twitter’ı belirli sınırlamalar dahilinde kullanmasına izin verilmişti. Anlaşma gereği Musk, belirli olaylar hakkında tweet paylaşımı yapacak olması durumunda ön onay almalıydı.

Musk, son dönemde Dogecoin ile ilgili paylaşımlarıyla gündeme geliyordu.

Geçtiğimiz haftalarda SEC’nin Musk’a yönelik bir Dogecoin soruşturması başlattığı iddia edilmişti. Musk da bu iddialara karşılık olarak “Umarım doğrudur. Bu harika olur” yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir