Dolar Çöküşü Geliyor, Bitcoin ve Altın Fırsat Elde Edecek

Amerikalı ünlü ekonomist Stephen Roach, doların önümüzdeki bir veya iki yıl içinde keskin şekilde düşeceğini, Bitcoin ve altın gibi varlıkların bu noktada önemli bir fırsat elde edeceğini öngörüyor.

Yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley’in eski Asya başkanı Stephen Roach, ABD Doları’nın değerinin önemli ölçüde kaybedeceğini belirterek Bitcoin ve altının bundan yararlanabileceğini söyledi.

CNBC’de konuşan Roach, Amerika’nın devasa bütçe açığının yanı sıra ülkenin küreselleşmeyi yavaşlatma çabaları ile salgının ortasında hızla değişen dünyayı, doları aşağı çekecek büyük faktörler olarak nitelendirdi.

Dünyanın rezerv para biriminin sonunun gelebileceğini öngören Roach, yatırımcıları olası bir dolar çöküşü hakkında uyarmanın zamanının geldiğini düşünüyor.

“ABD ekonomisi uzun zamandır bazı önemli makro dengesizliklerin, yani çok düşük yurt içi tasarruf oranları ve kronikleşmiş cari açığın etkisi altında.” diyen Amerikalı ekonomist, bu problemlerin bütçe açığındaki sıçramalarla birlikte kötüden daha kötüye gittiğini ileri sürüyor.

Roach, açıklamalarının devamında, “Amortismana göre düzeltilmiş ulusal tasarruf oranı, muhtemelen negatif bölgenin derinlerine inecek. Aynı zamanda, Amerika küreselleşmeden uzaklaşıyor ve kendini dünyanın geri kalanından ayırmaya odaklanıyor. Bence bu ölümcül bir birleşim.” yorumunu yaparak doların çok, çok keskin bir şekilde düşeceğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir