Çin beş yıl içinde blockchain lideri olacak

PwC’nin anketine göre, blockchain (blok zinciri) teknolojilerini geliştirme konusunda Çin’in 2023 yılına kadar dünyanın süper gücü olması bekleniyor.

PwC tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, Çin’in 2023 yılına kadar blockchain (blok zinciri) alanında dünyanın süper gücü olması bekleniyor. Blockchain Türkiye Platformu’nda yer alan habere göre, dünya genelinde 14 ülkede 600 yöneticiyle gerçekleştirilen PwC anketine göre, blockchain teknolojilerini geliştirme konusunda ABD’yi dünya lideri olarak gören katılımcıların oranı yüzde 29’a ulaşıyor. Çin ise yüzde 18 ile ikinci sırada geliyor.
Ankete göre, 2021 ile 2023 yılları arasında ise rüzgarın yön değiştirmesi ve liderliğin Uzak Doğu’ya kayması bekleniyor. Araştırmaya katılanların yüzde 30’u, Çin’in blockchain alanında liderliği ele alacağına inanıyor. Gelecek beş yıl içinde ABD’nin öncü kalacağını öngörenlerin oranı ise yüzde 18’de kalıyor.
Blockchain alanında herkesin bir fikri olsa da, işi icraata dökme konusunda PwC’de rakamların düşük olduğunu ortaya koyuyor. Ankete göre blockchain üzerine yapılan çalışmalarda pilot veya canlı kullanım aşamasına geçebilmiş olanların toplamı yüzde 25’i bulmuyor. Projelerin yüzde 32’si geliştirme, yüzde 20’si ise henüz araştırma aşamasında görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir