Blockchain ile roaming ücretleri tarihe karışabilir

Blockchain in Telecom Yönetici Direktörü Oleg Pradvin, ITU News’e verdiği röportajda dağıtık defter teknolojilerinin telekom sektörü için nasıl fırsatlar sunduğunu anlattı. Pradvin, en küçük mobil operatörlerin dahi küresel telekomünikasyon servisleri pazarına erişimini mümkün kılacak adil katılımlı, dağıtık bir sistem geliştirdiklerini belirtti.

Kullanımı hızla yaygınlaşan blockchain teknolojisi, Telekom sektöründe de taşları yerinden oynatacağa benziyor. Blockchain Türkiye Platformu internet sitesinde yer alan habere göre,

Blockchain in Telecom Yönetici Direktörü Oleg Pradvin, ITU News’e verdiği röportajda dağıtık defter teknolojilerinin telekom sektörü için nasıl fırsatlar sunduğunu anlattı. En küçük mobil operatörlerin dahi küresel telekomünikasyon servisleri pazarına erişimini mümkün kılacak adil katılımlı, dağıtık bir sistem geliştirdiklerini belirten Pradvin, “Küçük operatörler tıpkı sektör devleri gibi servisler sunabilecekler. Büyük operatörler ise kendi müşteri kitlelerini büyütme imkanı yakalayacaklar” diyor. Bu sistemde ödeme için karşılıklı mutabakat kurulduğunda, herhangi bir aracı veya komisyona gerek kalmıyor. Böylelikle telekom şirketleri hiçbir yatırım yapmadan gelirlerini artırabiliyor.

Pradvin, blockchain ile gerçekleştirilen fırsatlara şöyle örnek veriyor: “Mobil operatörler kendi tekliflerini akıllı sözleşmeler şeklinde sunuyor. Bu teklifler tüm diğer operatörler için de açık oluyor. Ev operatörleri kendi abonelerine sunmak isteyebilecekleri teklifleri seçiyor. Ayrıca, tüm bu teklifler üzerinde mutlak kontrol sahibi olarak, fiyatları kendi abonelerine yerel para birimlerinde yansıtabiliyorlar. Bir abone kendisine en uygun teklifi seçip, ödemesini yapıyor. Teklifi seçtiğinde, yeni bir ‘talep’ akıllı sözleşmesi oluşturuluyor ve içinde abonenin dijital kimliğini barındırıyor. Ardından, kullanıcının yaptığı ödeme, ev operatörüne ve ziyaret edilen (servis paketi satın alınan) operatöre iletiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir