Bitcoin neden düştü?

Uzun zamandır 6000-6500 arasında gelip giden Bitcoin dün akşam saatlerinde ani bir şekilde 5,600’lü seviyelere inen en büyük kripto para Bitcoin’deki bu sert düşüş son derece dikkat çekti.

Bitcoin’in dışındaki diğer kripto paralar, daha kötü bir performans sergilediler. Piyasa kapitalizasyonuna göre en büyük üçüncü kripto para olan XRP yüzde 15 düşerken Ether yüzde 13 geriledi.

 BKCM CEO’su Brian Kelly’ye göre fiyatlardaki bu çöküş, Bitcoin Cash ile alakalı belirsizliklerden kaynaklanıyor.

 Bitcoin Cash, bugün planlanan çatallanmanın öncesinde yüzde 18 düştü. Çatallanmanın ardından Bitcoin Cash, Bitcoin ABC ve Bitcoin SV olarak iki farklı blok zincirine bölünecek. Bunun sonucunda da iki farklı kripto para ortaya çıkacak. Bitcoin Cash’in kendisi de kripto parayı ölçeklendirmenin en iyi yolu üzerinde doğan bir anlaşmazlıktan ötürü geçen yıl Bitcoin’den çatallanarak türetilmişti.

 Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan ise konuyla ilgili olarak “Teknik açıdan bakıldığında Bitcoin, 6,000 doların altına düştüğünden ‘kaybı durdur’ emirlerinin otomatik olarak yürürlüğe girmesi olası. Katkıda bulunan bir diğer faktör ise kripto para piyasalarına da yayılabilen teknoloji hisselerindeki mevcut düşüştür.” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir