Bitcoin aramaları 13 ayın zirvesinde

Bitcoin kelimesi Google aramalarında son 13 ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Google Trends verilerine göre Bitcoin kelimesinin dünyanın en büyük arama motoru Google’da aranma oranı 1 Nisan 2018’de ulaştığı düzeyi 19 Mayıs 2019’da geride bıraktı.

Uzmanlara göre Google aramalarının artması ya da azalmasının Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli öncü göstergeler arasında düşünülüyr.

Bitcoin fiyatı Aralık 2018’de 3150 dolar ile dip yaptıktan sonra geçen hafta 8000 doların üzerine sıçramıştı. 17 Mayısta 7000 dolarlara kadar gerileyen Bitcoin şu sıralarda 7897 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Son yaşanan fiyat hareketleri arkasında esasen New York’ta düzenlenen Consensus Konferansı olduğunu düşünülüyor.

Geçmiş yıllarda Bitcoin fiyatının New York’ta düzenlenen Blockchain Haftası ve Consensus Kripto Para Konferansına doğru yaklaşılırken ve bu etkinlikler sırasında yükseldiğini ve etkinliklerin bitişinin ardından düştüğünü gözlemkenmişti. Bu yıl da aynı durum gerçekleşti.

Crypto Currency News haber sitesi ise Google’da Bitcoin aramalarının yükselmesinin ana sebebi olarak Amerikanın en büyük televizyon kanallarından CBS’te yayınlanan “60 Minutes” programının son bölümünde kripto paralara ve Bitcoin’e odaklanmasını gösterdi. Program yaklaşık 7.9 milyon kişi tarafından seyredildi.

Google Trends verilerine göre ise dünyada Bitcoin kelimesinin aranma oranları en çok Güney Afrika, Hollanda, Slovenya, Avusturya ve Nijerya gibi ülkelerde yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir