Almanya Merkez Bankası’nda stabil coin uyarısı

Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, stabil coinlerin yaygın olarak kullanımının bankaların faaliyetlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu. 

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi de olan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Almanya’nın Eltville şehrinde  düzenlenen “5.Makro İhtiyati  Konferansında” konuştu.

Weidmann, konuşmasında finansal istikrar için yeni risklere ve bunun sonuçlarına değindi.

Teknolojik gelişmenin hızla yaşamı ve özellikle ödeme sistemlerini  değiştirdiğini belirten Weidmann, kripto paraların değerinin nasıl garanti  edileceğine dair sorunların tüketiciler için bir risk olduğunu dile getirdi.

Weidmann, kripto paralarda küresel düzeyde bir düzenlemeye ihtiyaç  olduğuna işaret ederek, “Eğer stabil coinler yaygın bir şekilde kullanılırsa,  bankaların mevduatlarını ve iş modellerini zayıflatabilir. Bu da bankaların  faaliyetlerini ve finansal piyasalarda aracılık işlemlerini sekteye uğratabilir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Weidmann, mayısta yaptığı açıklamada, kriz dönemlerinde finansal  sistemde istikrarsızlık yaratma potansiyeli taşıyacağı için merkez bankalarının  dijital para birimlerini kullanıma alırken dikkatli hareket etmeleri gerektiğini  belirterek, dizayna bağlı olsa da dijital merkez bankası parası kullanımının  yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep olabileceği uyarısı yapmıştı.

Weidmann, kolay erişimin dijital para talebinde oynaklığı artıracağına  işaret ederek, “Dijital paraya kolay erişim kriz zamanlarında daha hızlı bir  çöküşe yol açarak banka iflaslarını daha da kötüye götürebilir.” yorumunda  bulunmuştu.

Stabil Coin, (stabil kripto para) değeri göreceli olarak daha stabil  olan bir diğer küresel ürüne sabitlenmiş veya endekslenmiş bir kripto para birimi. Değerin altın veya dolara sabitlenmesi de bunun örneklerinden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir