Musk ters köşe yaptı

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter hesabından bir açıklama yayınlayarak Bitcoin ile araç satışını askıya aldıklarını duyurdu.

Açıklamada, “Bitcoin madenciliğinde özellikle kömür olmak üzere fosil yakıtların artan kullanımı konusunda endişeliyiz.” denildi.

Bununla birlikte Tesla’nın Bitcoin’lerini satmayacağı vurgulandı:

“Tesla, Bitcoin’lerini satmayacak ve madencilik, daha sürdürülebilir olur olmaz Bitcoin’i işlemlerde kullanmayı planlıyoruz.”

Alternatifleri araştırıyoruz

Açıklamada ayrıca kripto paranın iyi bir fikir olduğu ve Tesla’nın kripto paranının umut verici geleceğine inandığı kaydedildi.

Son bölümde, “Bitcoin’in kullandığı enerjinin yüzde 1’inden daha azını tüketen diğer kripto para birimlerini inceliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamıştı. Elektrikli otomobil üreticisi, daha sonra geçtiğimiz ay 272 milyon dolarlık Bitcoin satmıştı.

Anket ile Dogecoin’i sormuştu

Öte yandan Musk, henüz önceki gün Twitter’daki 55 milyon takipçisi için bir anket yayınlamış ve Tesla’nın Dogecoin kabul etmesini isteyip istemediklerini sormuştu. Ankete yaklaşık 4 milyon kullanıcı katılırken bunların yüzde 78.2’si Tesla’nın Dogecoin kabul etmesini istedi.

Tesla’nın bu kararının ardından Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para büyük düşüşler yaşadı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, yaklaşık 55 bin dolardan 51 bin 500 dolara kadar geri çekildi. Öte yandan Ether ise 4 bin 155 dolardan 3 bin 965 dolara kadar düştü. Ether, Bitcoin’e göre hızlı toparlandı ve TSİ 01.45 itibari ile 4 bin 85 dolardan alıcı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir